Última actualización::
18-04-2018

Melghat Tiger Reserve, Maharastra, Hindistan

Kabile topluluklarının involat kaplanı rezerv alanından taşınması zorunludur.Este formulario ha sido traducido para su conveniencia utilizando un software de traducción impulsado por Google Translate. Por lo tanto, puede contener errores o discrepancias. Si surge alguna duda relacionada con la exactitud de la información contenida en estas traducciones, consulte la versión del caso en: Inglés (Original)

Descripción:

Melghat ormanları, Maharashtra'nın Vidarbha bölgesinde Orta Hindistan'ın Satpuda tepelerinde yer almaktadır. Zengin bir yaban hayatı çeşitliliğine ev sahipliği yapmaktan başka, bölge de Korkus, Gards, Gawlis, Balai, Halbi, Wanjari, Nihals, Burad ve Rathiya gibi topluluk çeşitliliğine ev sahipliği yapmaktadır. 1973/74'te bir kaplan rezervi ilan edildi ve daha sonra Yaban Hayatı Koruma Yasası (WLPA) 2006'da yapılan yeni düzenlemelerle, bir inandırıcı alan ya da kritik kaplan habitatı (CTH), 2007 yılında bildirildi.
Taşınma ile tehdit edildi. Başlangıçtan beri, artık olmadıklarından, orman alanında mevcut olan doğal kaynakları sürdürülebilirlikleri için kullanmasına izin verildi [1]. 2003 yılında% YTL, 2012 yılına kadar tamamlanan diğer 3, Vairat, Churni ve Dhargad'ın yerini almaya başladı. 2007 tarihinden bu yana, yer değiştirme süreci devam ediyor ve 2.952 aileye karşılık gelen bir dizi 16 köy (LOK SABHA, 12/07/2019). Gerilim, Mayıs 2007'den bu yana yükseldi, bir hükümet kararının 84 köyün Tiger Reserve'in çekirdek alanından yer değiştirmesini talep ettiğinde [4]. Orman hakları eyleminin uygulanmasından sonra, köylüler FRA'nın altındaki haklarını geri kazanmaya başladı, ancak birçok durumda haklar reddedildi ve köylüler zorla büyüleyici olarak kabul edildi [3]. 2015, orman departmanı yerleşim yerlerini kaldırmaya çalıştı. Encroachers olarak kabul edilen Melghat Tiger Reserve (MTR). OFDHAKNA, Sawrya, Bahçesi, Borikheda, Gadgabhandum, Dabhiya, Dolar ve Gadgamalur köylerinde 300 hektarlık arazide yerleşim yerleri vardı. Arazi statüsünü tanımlayabilen ve kanıtı verebilecek köylüler topraklara verildi, ancak özel koruma kuvvetlerinin (SPF) yardımı ile birlikte olamayanlar (SPF) Pench ve Tadoba rezervlerinden (SPF) adlandırılarak [6]. İnsanların kırsal eğitiminin% başkası Hareketler, 'İnsanlar yer değiştirmeyi istemiyorlar, ancak hükümet onları dışarı çıkarmaya zorluyor' [2]. Tansiyon 2017 yılında tekrar görülebilirdi. [4]. 5 yıl önce MTR'den taşınan, çekirdek bölgeye yeniden girilen ve daha iyi rehabilitasyon tesisleri ve daha iyi tazminat isteyen 36 saat boyunca yer değiştiren 8 köyden 1.200 kişilik bir grup. Yeni taşınan yerde sağlık tesisleri, eğitim yok ve su kaynağı olmadığı iddia edildi [5, 9]. Yine 23 Ocak'ta, MTR projesinden etkilenen bir grup kabile halkının daha iyi yer değiştirme tesisleri için protesto ettiği bildirildi. Protestoda, yaklaşık 40 orman koruması yaralandı [7]. WCS-Hindistan web sitesinde%% $ 'a,' gönüllü rehabilitasyon 'olarak adlandırılan bir relocationproject'in Melghat Tiger Reserve LED'deki SGO'nun desteğiyle devam ettiğini okuduk. Vinod Shivakumar, DCF, Gugamal Wildlife Division, Chikaldara. Makale, WCS-Hindistan'ın Melghat TR Koruma Vakfı ile bir MOU imzaladığını ve gönüllü yer değiştirme faaliyetlerine devam etmesi için sosyal mobilizatörler işe alındığını ekler [13]. Bununla birlikte, bir Mart 2020 raporunda belirtildiği gibi [14], "gönüllü yer değiştirme 'olarak adlandırılan, 2006; Teklif edilen tazminat eksik ve gönüllü yer değiştirme paketi reddedildikten sonra bile, köylüler taşınacak baskı ile karşı karşıya kalmaya devam ediyor.
Buna, 1760'tan fazla ağaçların kesileceği güneş paneli projeleri için yönlendirilen orman arazilerini içerir [ 12]. Ağustos 2018'de MTR'den bir teklif, 467 metrekarelik tampon alanı eklemelerini istedi. Bu, 118 köylü içerecek olan orman ve orman topraklarında genişletilecektir. Daha sonra Hindistan'da 4. en büyük TR olacak [10]. Topluluğun% 4,500 hektarlık orman arazisine bakıyor ve bambu ve diğer kaynakları geçim açısından ortaya çıkıyor; Faaliyetler bir CFR Yönetim Komitesi tarafından koordine edilir [15].
ve

Datos básicos
Nombre del conflictoMelghat Tiger Reserve, Maharastra, Hindistan
PaísPortugal
Estado o provinciaMaharastra
Ubicación del conflictoAmravati
Precisión de la localizaciónNivel regional (media)
Origen del conflicto
Tipo de conflicto. 1er nivelGestión de residuos
Tipo de conflicto. 2do nivel:Basurales, tratamiento de residuos tóxicos, vertederos no controlados.
Incineradores
Mercancías específicasCemento
Residuos industriales
Residuos domésticos urbanos
Detalles del proyecto y actores
Detalles del proyecto

Melghat bir kaplan rezervi ilan edildi ve 1973-74'te proje kaplanı altında bildirilen ilk dokuz kaplan rezervi arasındaydı. Güneybatı Satpura Dağı aralıklarında, Madhya Pradesh sınırındaki Amravati bölgesinin kuzey ucunda yatıyor.

Ampliar información
Área del proyecto276,852
Tipo de poblaciónSemi-urbana
Población afectada:60.000
Inicio del conflicto:1998
Nombre de las companías o empresas estatales:Suez Lyonnaise des Eaux (Suez) from France - Waste management company
Secil (Secil) from Portugal - Concession holder
Cimpor (Cimpor) from Portugal - Concession holder
Actores gubernamentales relevantesMaharastra Orman Bölümü
Ulusal Kaplan Koruma Otoritesi (NTCA)
Organizaciones de justicia ambiental (y otros grupos de apoyo) así como sus páginas web de ser posible:Khoj ngo
İnsanların Kırsal Eğitim Hareketleri (Prem)
Conflicto y Mobilización
Intensidad del conflictoLatente (organización poco visible)
Estado/fase del conflictoEstado preventivo (resistencia precautoria)
Grupos mobilizados:Organizaciones sociales internacionales
Organizaciones sociales locales
Gobiernos locales/partidos políticos
Ciudadanos (vecinos)
Movimientos sociales
Cientificos locales/profesionales
Formas de mobilización:Boicot y/o no participación en procedimientos oficiales
Desarrollo de redes y acciones colectivas
Desarrollo de propuestas alternativas
Involucramiento de ONG nacionales e internacionales
Activismo mediático
Presentación de observaciones y objeciones al EIA
Reclamos a partir de petitorios y declaraciones públicas
Campañas públicas
Manifestaciones callejeras
Impactos del proyecto
Impactos ambientalesVisible: Contaminación atmosferica, Contaminación sonora
Potencial: Pérdida de biodiversidad, Contaminación del suelo, Contaminación de agua subterránea, Contaminación del agua superficial, impacto en la calidad del agua, Desertificación y sequía, Degradación de paisaje, Erosión del suelo, Deforestación y pérdida de área cultivada
Otro impactos ambientalesLa producción de cemento es un proceso que genera una gran cantidad de contaminación del aire y del suelo y la contaminación acústica sobre todo también.
Impactos en la saludVisible: Exposición a riesgos e incertidumbres (radiación, etc.), Otras enfermedades relacionadas a la contaminación ambiental
Potencial: Muertes, Enfermedades laborales y accidentes, Accidentes
Otros impactos en la saludEl estudio epidemiológico en Souselas informa, muestra que la comunidad local tiene más tumores y otras enfermedades respiratorias luego commuties en Centro de Portugal.
Impactos socioeconómicosPotencial: Pérdida de formas de subsistencia, Pérdida de los conocimientos locales, saberes, prácticas, cultura., Expropiación de tierra, Deterioro del paisaje y perdida de sentido de identidad del lugar
Resultados
Estado actual del proyectoEn operaciones
Resultado del conflicto / respuesta:Compensación
Decisión judicial a favor de la justicia ambiental
Negociación de soluciones alternativas
Fortalecimiento de la participación
Aplicación de regulaciones vigentes
Proyecto temporalmente suspendido
Desarrollo de alternativas:Khoj ve diğer kuruluşlar, Orman Hakları Yasası altında, Orman Arazilerinde tanınması için topluluk hakları için iterekdir. Bu, toplumu doğal kaynakları ve bölgenin biyolojik çeşitliliğini kontrol etmek ve yönetmek için getirmek için.
¿Considera usted que éste es un caso de éxito para la justicia ambiental?No estoy seguro
Explicar brevemente el motivo:Tiger Reserve Projesi sonucunda bir dizi 2.952 aile taşındı. Çoğunluk danışılmadı.
Fuentes y Materiales
Leyes y regulaciones o cualquier otro tipo de texto jurídicos relacionado

Directive 2000/76/EC of the European Parliament and of the Council of 4 December 2000 on waste incineration plants and waste co-incineration plants

European Waste Framework Directive (2008/98/EC)

Industrial Emissions Directive (2010/75/EU)

Best Available Techniques (BAT, decision 2013/163/EU). This last document names the use of alternative materials as a BAT procedure for the cement industry.

Industrial Emissions Directive (2010/75/EU)
[click to view]

European Waste Framework Directive (2008/98/EC)
[click to view]

Best Available Techniques (BAT, decision 2013/163/EU).

Use of alternative materials as a BAT procedure for the cement industry.
[click to view]

Bibliografía a libros publicados, artículos académicos, películas o documentales publicados

MATIAS, Marisa. Don´t treat us like dirt: the fight against the co – incineration of dangerous industrial waste in the outskirts of Coimbra. South European Society and Politics, v. 9, n. 2, p. 132-158, 2004.
[click to view]

NUNES, João Arriscado Nunes; MATIAS, Marisa, Controvérsia científica e conflitos ambientais em Portugal: O caso da co‑incineração de resíduos industriais perigosos, Revista Crítica de Ciencias Sociais, 2003.
[click to view]

KIKUCHI, R.; GERARD, R. More than a decade of conflict between hazardous waste management and public resistance: a case study of NIMBY syndrome in Souselas (Portugal). Journal Hazard Materials, Dez. 2009.
[click to view]

JERÓNIMO, Helena M.; GARCIA, José L. Risks, alternative knowledge strategies and democratic legitimacy: the conflict over co–incineration of hazardous industrial waste in Portugal. Journal of Risk Research, Jun. 2011.
[click to view]

BRANCO, Manuel, C.P. To be seen but not to be heard: scientific rationality versus democratic rationality in the decision–making process on dangerous waste management in Portugal. Universidade de Évora: Departamento de Economia, Tese de Doutorado, Jul. 2006.
[click to view]

Cement industry discourse . Interesting to see the positive view that they share about the process and how they are excited to "deliver a valuable contribution to environmentally sound waste management".
[click to view]

Recent complaints, 2014
[click to view]

Report of 2006 against co-incineration in cement factories in Brazil and Portugal
[click to view]

Article in "Não nos lixem"
[click to view]

Medios Relacionados - enlaces a videos, campañas o redes sociales

Co-incineration in Souselas: subject re-opened
[click to view]

Video TVI. 2009-12-08. Souselas: Co-incineração pode ser retomada
[click to view]

Co-incineration in Arrábida
[click to view]

Co-incineration suspended in Souselas, 2009.
[click to view]

NEW

PAeM - Vídeos sobre Co-incineração
[click to view]

Otros documentos:Purnima Upadhya tarafından Khoj organizasyonundan paylaşılan bilgiler için minnettarız.
Información Meta
Colaborador: Lays Silva, Lúcia Fernandes and Teresa Meira
Última actualización:18/04/2018
ID conflicto:1334
Comentarios
Legal notice / Aviso legal
We use cookies for statistical purposes and to improve our services. By clicking "Accept cookies" you consent to place cookies when visiting the website. For more information, and to find out how to change the configuration of cookies, please read our cookie policy. Utilizamos cookies para realizar el análisis de la navegación de los usuarios y mejorar nuestros servicios. Al pulsar "Accept cookies" consiente dichas cookies. Puede obtener más información, o bien conocer cómo cambiar la configuración, pulsando en más información.